Imag2221e (1)

Yorkshire Terrier Irkı

Özgür ruhlu, inatçı ve zeki

  • SınıfSınıfKüçük Irk
  • Orijin ÜlkeOrijin Ülkeİngiltere
  • YükseklikYükseklik17-23 cm
  • AğırlıkAğırlık2-3 kg
  • Ort. ÖmürOrt. Ömür12-15
  • Tüy BakımıTüy BakımıKolay
  • EğitimEğitimÖğrenmeye açık ama inatçıdır tutarlı davranmak gerekir
The Complete Teacup Yorkie Care Guide Price Lifespan And More... Cover

Yorkshire Terrier Irkı

Yorkshire Terrier ırkı, özellikleri ve bakımı

En kalabalık köpek gruplarından biri olan Terrier'lerin 60'dan fazla üyesi bulunmaktadır. Hiç şüphesiz ki en popüleri olan Yorkie lakaplı Yorkshire Terrierdir. İnatçı, alıngan, cesur ve otoriter olan Yorkie, gerçek bir teriyerin tüm özelliklerini sergiler. Yıllarca kahkaha, sevgi ve yakın arkadaşlık sağlayan size gölgeniz gibi yapışacak sevgi dolu, sevimli gerçek bir dosttur. Çocuklar ve aile üyeleri ile son derece iyi anlaşan bu küçük sevimli dostlarımız diğer köpeklerle karşı her zaman çok fazla sevecen olmayabilir. Eğer küçük boy zarif bir kucak köpeği arıyorsanız Yorkshire Terrier tam da size göre.

Özellikleri ve Bakımı

Yorkshire Terrier etrafa karşı uyanık ve tedbirlidir. Yorkieler küçük bir bekçi köpeği davranışı sergiler. Yetişkin Yorkieler yaklaşık 17-20 cm gövde yüksekliği ve 2-3,5 kg ağırlığına sahiptir. Küçük boyutlarından dolayı hassastırlar ve onlara zarar verebileceğini düşündüğünüz alanlardan uzak tutmalısınız. Yorkieler inatçıdır ve kafa tutmayı severler bu yüzden onların kendilerine de zarar vermesini engellemeniz gerekebilir başlarını belaya sokmakta ustadırlar.

Yorkshire Terrier kaç yıl yaşar?

Ortalama 11-15 yıllık bir ömürleri vardır. Tabiki bakım ve sahiplendiğiniz yetiştirici koşullarıda çok önemlidir. Doğru yetiştirici seçimi hem sizin hem de köpeğinizin hayat kalitesini etkiler. Güvenilir, yasal yetiştiriciler ırkların genetik hastalıklarına hakimdir ve bunları minimuma indiren ebeveyn seçimi yapar. İleriye yönelik oluşabilecek fiziksel ve ruhsal bozukluklara karşı temkinlidir ve uygun olmayan köpeklerin üretimlerine devam edilmez. Bununla birlikte beslenme de en az üretici seçimi kadar önemlidir. Sağlıklı, kaliteli gıda ve mamalar ile beslenmesi takdirinde ömürleri tabiki de daha uzun olur. Köpeğinizin ne yememesi gerektiği bilmeli ona uygun gıdalar ile beslemelisiniz.

Yorkshire Terrier bakımı kolay mıdır?

Yorkshire Terrier Apartman hayatına son derece uygundur. Uzun tüyleri günlük bakım gerektirir. Uyumluluk seviyesi oldukça yüksektir. Yaşam koşullarındaki değişiklikleri, gürültüyü, hava durumunu, günlük programı ve günlük yaşamdaki diğer değişikliklere kolayca adapte olabilirler. Havlamaya eğilimlidirler ve boyutlarına göre enerji seviyeleri yüksektir bu sebeple gerekli ilgiyi göstermeniz köpeğinizin ruhsal sağlığı için önemlidir. Kısa ihtiyaç listeleri karşılandığı taktirde Yorkielerin apartman ve diğer alanlarda bakımı oldukça kolaydır.

Yorkshire Terrier Eğitimi

Yorkshire Terrierler eğitim almaya açık zeki köpeklerdir. Ancak onların ne kadar inatçı olduğunu unutmamak ve buna göre davranmak gerekmektedir. Apartman hayatında dışarıdan gelecek sesler ve zil gibi onu uyaracak tınılara karşı erken yaşlarda eğitime başlamanız tavsiye edilir. Kemirme, parçalama gibi huyları pek yoktur ama olduğu taktirde de doğru eğitim verildiği taktirde kolayca geçecektir.

Yorkshire Terrier Karakter Yapısı

Yorkielerin küçük göründüklerine aldanmayın kişilikleri son derece büyüktür. Bu küçük gövdeye sıkışmış büyük köpekler bunun farkında olmayarak bir çok şeye kafa tutabilir. En belirgin özellilkleri inatçı oluşlarıdır. Ama inatçı olduklarına bakmayın, bir o kadarda hassas vve kırılgan olan bu ırk son derece narindir. Bir çocuk gibi size küsebilir, ses tonunuza alınabilirler. Yeni şeyler keşfetmek onların hoşuna gitse de sahiplerinin kucaklarında olmaktan daha mutlu oldukları bir yer yoktur.

Yorkshire Terrier Tüy Yapısı

Siyah&Tan, Mavi&Altın, Mavi&Tan, Siyah&Altın renkleri bulunur. İpeksi uzun tüyleri daha çok insan saçına benzer. Çok az tüy dökmeleri sayesinde tüye karşı hassas olan insanlar için en popüler ırklarından biridir. Günde 1 defa taranmalı ve dışarıdan tüylerine yapışabilecek unsurlardan arındırılmalıdır. Gerektiği taktirde traş edilebilir. Göz tahrişini önlemek için, başın üst kısmındaki saçlar kısa kesilmeli veya topuz şeklinde toplanmalıdır.

Kronik Hastalıkları

Birçok ırk gibi Yorkshire Terrier'lerde kalça displazisi gibi belirli genetik sağlık sorunlarına eğilimlidir. Damar yollarının organlar arası geçişlerde toksinleri temizleyemeden akış gerçekleştirmesi nedeniyle Karaciğer yetmezliği riski de taşırlar.

Tuvalet Eğitimi

Yorkshire Terrierlerin evde tuvalet eğitimi alma konusunda üstün yetenekleri olduğunu pek söyleyemeyiz. Eğitim almaları bazen diğer ırklara göre daha zor olabilir, ancak bu sizi korkutmasın çünkü sabır tuvalet eğitiminin en önemli parçasıdır. Ped eğitimine uygun bir ırktır.

A Yorkshire Terrier Dog Is Lying On A Blanket 2022 08 16 17 18 01 Utc

Yorkshire Terrier Tarihi

1800'lerin ortalarında, İngiltere Sanayi Devrimi'nin zirvesindeydi. İskoçya'dan birçok madenci ve değirmen işçisi iş aramak için İngiltere'ye gitti. Yorkie , işçilerin oradaki fare miktarını kontrol etmelerine yardımcı olmak ve haşereleri öldürmek için için madenlere ve Değirmen binalarına götürülürdü. Ancak Yorkshire Terrier bundan çok daha fazlasını yaptı. Yorkie, orman zemininde gizlenmiş inlerde ve oyuklarda yaşayan hayvanları avlamakta çok yetenekliydi. Avcılar, tilki, porsuk ve diğer küçük ila orta büyüklükteki vahşi hayvanları avlamak için yola çıkarken Yorkie'yi ceplerinde taşırdı. Vahşi hayvanlar, inlerinde kapana kısılıp köşeye sıkıştırıldıklarında kendilerini ve yavrularını savunmak için çok saldırgan hale gelebilirler. Bu nedenle, Yorkshire Teriyeri, tereddüt etmeden avlarının peşinden gitme cesareti ile tanındı ve büyük bir başarı ile her seferinde görevini tamamladı. Tarlada ve ormanlık alanda evlerini gerçekten bulmuşlar gibi görünüyordu ama bu uzun sürmedi. Bu köpeğin ne kadar harika olduğu söylendikçe, popülaritesi yavaş yavaş ormandan uzaklaştı ve bu ipeksi tüylü köpek tarafından ilgi görenlerin evlerine taşındı.

Deneme görseli geniş

Yorkshire Terrier yavruları Ankara'da nereden alınır?

Ankara’da Yorkshire Terrier yavrularını YASAL İZİNLERİ olan herhangi köpek çiftliğinden temin etmeniz mümkündür. En kaliteli ve güvenilir hizmeti, minik dostlarımıza gösterdiğimiz sınırsız hassasiyetle nasıl buluşturduğumuzu görmeniz için sizide en yakın zamanda PETSTATİON’da misafir etmekten memnuniyet duyarız.

Yorkshire Terrier sahiplenmenin en güvenilir yolu için PetStation'a bekleriz.

Hemen Arayın