Tpoodle

Toy Poodle Irkı

Enerjik ve yalnız kalmayı sevmeyen

  • SınıfSınıfKüçük Irk
  • Orijin ÜlkeOrijin ÜlkeAlmanya-Fransa
  • YükseklikYükseklik24-28 cm
  • AğırlıkAğırlık2-3 kg
  • Ort. ÖmürOrt. Ömür13 - 15
  • Tüy BakımıTüy BakımıOrta
  • EğitimEğitimİlk eğitim biraz zorlu olabilir ancak sonrasında eğitime elverişlidir.
Yyy

Toy Poodle Irkı

Toy Poodle ırkı, özellikleri ve bakımı

 Kaniş olarakda bilinen Poodle, Toy-Poodle, Minyatür-Poodle, Medium-Poodle, Standart-Poodle gibi çeşitli büyüklükleri olan, diğer ismiyle Kaniş olarak bilinen Poodle ırkı, zarif gururlu ve etkileyici bir köpektir, etkileyici tıraş modellerinin ve asil tavrın arkasında, eski bir geçmişe ve birçok yeteneğe sahip sevecen aile köpeği vardır.

Özellikleri ve Bakımı

Son zamanların en popüler köpeklerinden biri olan Toy Poodle, ırkının en küçüğüdür. Yaklaşık 24 – 28 cm gövde yüksekliğine ve 2,5-4 kg ağırlığına sahiptir. Toy Poodle, Standart Poodle kadar olmasada avcılık ve yüzde konusunda son derece başarılıdır. Boyutlarından kaynaklanan yaşam tarzı farklılıklarından dolayı bazı ırk özelliklerini artık gösterememektedirler.

Toy Poodle kaç yıl yaşar?

Ortalama 10-18 yıllık bir ömürleri vardır.Tabiki bakım ve sahiplendiğiniz yetiştirici koşullarıda çok önemlidir. Doğru yetiştirici seçimi hem sizin hem de köpeğinizin hayat kalitesini etkiler. Güvenilir, yasal yetiştiriciler ırkların genetik hastalıklarına hakimdir ve bunları minimuma indiren ebeveyn seçimi yapar. İleriye yönelik oluşabilecek fiziksel ve ruhsal bozukluklara karşı temkinlidir ve uygun olmayan köpeklerin üretimlerine devam edilmez. Bununla birlikte beslenme de en az üretici seçimi kadar önemlidir. Sağlıklı, kaliteli gıda ve mamalar ile beslenmesi takdirinde ömürleri tabiki de daha uzun olur. Köpeğinizin ne yememesi gerektiği bilmeli ona uygun gıdalar ile beslemelisiniz.

Toy Poodle bakımı kolay mıdır?

Toy Poodle, bakımı kolay ve apartman hayatına en uygun boyuttaki Poodle'dır. Yeniliklere açık ve yabancılara karşı her zaman sıcakkanlıdır. Enerji seviyeleri yüksektir, durmaksızın oyun oynayabilirler. Oyuncaklar ve su oyunlarına düşkündürler. Rutini dışına çıktığında kolay adapte olur zorluk çekmezler. Bu sayede ailelerinin gerçekleştirdiği aktivitelere seve seve eşlik ederler.

Toy Poodle Eğitimi

Kanişler, dünyanın en zeki ırklarından biri olarak kabul edilir. Bu sayede çok kolay eğitilebilirler ve onlara verdiğiniz hemen hemen her görev için çok uygundurlar. Sıkılmış Kanişler, fiziksel ve zihinsel olarak uyarılmazlarsa yıkıcı olabilirler. Ancak Toy Poodle bu konuda diğer boyutlarına göre daha dayanıklıdır. Köpeklerinin ihtiyaçlarını karşılayabilen aktif sahipler için sevgi dolu, akıllı ve sadık bir aile bireyi olurlar.

Toy Poodle Karakter Yapısı

Poodle, dışa dönük sevgi dolu köpeklerdir. Çocuklarla ve diğer köpeklerle iyi anlaşırlar ailelerine olan sadakatleriylede her zaman göz önünde olan bir ırk olmuştur. Toy Poodle, diğer bütün kanişler gibi harika bir yüzme yeteneğine sahiptir. Başta suyun içinde olmak üzere her yerde eğlenmeyi iyi bilirler. Oyuncu ama onurlu bir kişiliğe sahiptirler. Devamlı olarak uzun süreler yalnız kaldıklarında asosyelleşmeye meyillidirler.

Toy Poodle Tüy Yapısı

Kayısı, Siyah, Mavi, Kahverengi, Krem, Gri, Kırmızı, Gümüş, Gümüş Bej, Beyaz, Sütlü Kahve gibi çeşitli renkleri bulunur. Kıvırcık uzun tüyleri, eğer düzenli olarak kısa traş ettirmeyecekseniz her gün taranmalıdır. Aksi halde kıvırcık tüyler birbirine dolanarak uzayacaktır ve büyük düğümlerin oluşmasına yol açacaktır. Az dökülen tüyleri, alerjisi olan insanlar için ırkı en iyi bir tercihlerden biri yapar. Günümüzde çok tercih edilmesede eskiden moda olan kaniş traşının bir amacı vardı. Kısa alanlar köpeğin tüylerini hafiflettiği için su altında rahat hareket edebilmesini sağlarken, uzun bırakılan yerler hayati organlarını ve eklemlerini soğuk sudan koruyordu.

Kronik Hastalıkları

Toy Poodle en yaygın hastalık Patent Duktus Arteriozus denilen doğumsal kalp kusurudur. Toy Poodle ve Minyatür Poodle'da kalıtsaldır. Diğer en yaygın hastalıklardan biri olan Hemorajik Gastroenterit, ani kusma ve kanlı ishal ile kendini gösteren bir hastalıktır. Tedavi edilmediği taktirde ölümcül olabilir. Bunların yanında Köpek Glokomuna da dikkat edilmelidir

Tuvalet Eğitim

Toy Poodle boyutları arasında ped eğitimine en uygunudur. Çok akıllı olan bu köpekler kolay eğitilebildiği için doğru yöntemler ile tuvalet eğitiminde zorlanmazsınız. Yemeklerden 10-30 dk içerisinde tuvaletini yapmasını istediğiniz alana yönlendirerek onu kolayca eğitebilirsiniz.

11 (1)

Toy Poodle Tarihi

Poodle, Fransa'nın ulusal köpeği sayılır ve Fransızlar bu ırkı çok sever. Fransa ile olan iliişkisine rağmen bu ırk, Almanya'da suya sıçramak anlamına gelen ''Pudelin'' kelimesinden ortaya çıkmıştır. Ördek avcısı olarak bilinen bu ırk, en az 400 yıl önceden bu yana su köpeği olarak faaliyet göstermiştir. Hava koşullarına karşı koruma sağlayan kıvırcık sıkı tüyleri ve zekaları onları mükemmel bir av köpekleri yapar. Poodle, zarafetleriyle başta Fransa'nın ve nihayetinde bütün Avrupa'nın soyluları tarafından sevgiyle karşılandı. Eğitilebilirlikleri ve gösterişli görünümleri onların uzun yıllar boyunca sirklerde gösteri yapmalarını sağladı.

Deneme görseli geniş

Toy Poodle yavruları Ankara'da nereden alınır?

Ankara’da Toy Poodle yavrularını YASAL İZİNLERİ olan herhangi köpek çiftliğinden temin etmeniz mümkündür. En kaliteli ve güvenilir hizmeti, minik dostlarımıza gösterdiğimiz sınırsız hassasiyetle nasıl buluşturduğumuzu görmeniz için sizide en yakın zamanda PETSTATİON’da misafir etmekten memnuniyet duyarız.

Toy Poodle sahiplenmenin en güvenilir yolu için PetStation'a bekleriz.

Hemen Arayın