Photo 1529927066849 79B791a69825

Pug Irkı

Mizahi, sosyal ve inatçı

  • SınıfSınıfKüçük Irk
  • Orijin ÜlkeOrijin ÜlkeÇin
  • YükseklikYükseklik25-30 cm
  • AğırlıkAğırlık6-8 kg
  • Ort. ÖmürOrt. Ömür12-15
  • Tüy BakımıTüy BakımıAz
  • EğitimEğitimKolay
004

Pug Irkı

Pug ırkı, özellikleri ve bakımı

Bilinen en eski ırklardan biri olan Puglar buruşuk yüzleri, kıvrık kuyrukları, kısa basık burun, geniş ağızları ve iri gözleri sayesinde fiziksel olarak ayırt edici özelliklere sahip bir köpek türüdür. Puglar sevmek ve karşılığında sevilmek için yaşar. Şımarık olan bu köpekler aile üyeleri, çocuklar ve diğer köpeklerle iyi anlaşır ve herkesin ilgisini üzerine toplar.

Özellikleri ve Bakımı

Yetişkin Puglar yaklaşık 25-33 cm gövde yüksekliği ve 6-8 kg ağırlığına sahiptir. Son derece sosyal, oyuncu ve meraklı olan bu köpekler yiyeceklere son derece düşkündürler ve bu yüzden beslenmeleri her zaman kontrol altında tutulmalıdır. Özgüvenleri son derece yüksek Pugların çocuklar ve diğer köpeklerle iletişimi kuvvetlidir. Çeviklik, itaat ve rally gibi köpek sporlarında başarılıdırlar. Basık burunlu olmalarından dolayı çok sıcak havada nefes almakta güçlük çekebileceği gibi kısa kürklerinden dolayı çok soğuk havaya karşı da hassas olabilirler.

Pug kaç yıl yaşar?

Ortalama 13-15 yıllık bir ömürleri vardır. Tabiki bakım ve sahiplendiğiniz yetiştirici koşullarıda çok önemlidir. Doğru yetiştirici seçimi hem sizin hem de köpeğinizin hayat kalitesini etkiler. Güvenilir, yasal yetiştiriciler ırkların genetik hastalıklarına hakimdir ve bunları minimuma indiren ebeveyn seçimi yapar. İleriye yönelik oluşabilecek fiziksel ve ruhsal bozukluklara karşı temkinlidir ve uygun olmayan köpeklerin üretimlerine devam edilmez. Bununla birlikte beslenme de en az üretici seçimi kadar önemlidir. Sağlıklı, kaliteli gıda ve mamalar ile beslenmesi takdirinde ömürleri tabiki de daha uzun olur. Köpeğinizin ne yememesi gerektiği bilmeli ona uygun gıdalar ile beslemelisiniz.

Pug bakımı kolay mıdır?

Puglar, bakımı kolay küçük köpeklerdir. Ev hayatına ve sosyal çevreye kolay adapte olabilirler. Basık burunları onların sıcak havalarda nefes darlığı yaşamasına sebep olabilir. Puglarınızı sıcak günlerde öğlen saatilerinde dışarıya çıkartmamalısınız. Eğlenceli bir görünüme sahip olan bu ırk evde sahibiyle vakit geçirmekten ve oyun oynamaktan büyük keyif alır.

Pug Eğitimi

Dengeli ve istikrarlı bir mizacı olan Puglar insanlarını memnun etmek için yaşar, bu nedenle eğitilmesi genellikle kolaydır. Duyguları kolayca incinir ve sert eğitim yöntemleri asla kullanılmamalıdır. Bir Pug ailesiyle birlikte olmak ister ve uzun süreler boyunca düzenli olarak yalnız bırakılırsa mutsuz olur. Erken sosyalleşme ve yavru köpek eğitim dersleri ile sözünüzden çıkmayan uslu bir köpek sahibi olabilirsiniz.

Pug Karakter Yapısı

Fırsat verildiğinde, bir Pug günün büyük bir kısmını kanepede kıvrılarak geçirecektir. Ancak Pug da eğlenceli ve enerjiktir. Bahçede yürüyüşler veya oyun seansları gibi ılımlı egzersizler köpeğinizi formda ve sağlıklı tutacaktır. Kısa, basık yüzlü bir ırk olan Pugların sıcağa tolerans göstermediklerini ve hava sıcak veya nemliyken yorucu egzersiz yapmamaları gerektiğini unutmamak önemlidir. Dışa dönük, sevgi dolu mizacları Pugları sizin için iyi bir evcil hayvan yapar.

Pug Tüy Yapısı

Puglar siyah, kayısı, gümüş ve geyik renginde bulunabilir. Pug'ın kısa, pürüzsüz, parlak tüyleri minimum bakım gerektirir, ancak dökülür. Orta sertlikte bir fırça, bir tımar eldiveni gibi aletler ile haftalık fırçalamak, gevşek saçları çıkarmaya ve onun en iyi şekilde görünmesine yardımcı olur. Özellikle bir şeye bulaşmadıkça veya köpek kokusu almaya başlamadıkça, pugların yıkanmasına gerek yoktur.

Kronik Hastalıkları

Pug'ın karanlık, çekici gözleri onun cazibe merkezlerinden biridir, aynı zamanda en savunmasız noktalarından biridir. Kornea ülseri ve kuru göz gibi göz problemlerine yatkındır. Tüm düz yüzlü ırklar gibi, Bazı Puglar’da nefes alma sorunları yaşar ve güneşli, sıcak veya nemli havalarda bu sorun gün yüzüne çıkar veya ağırlaşır.

Tuvalet Eğitim

Pug tuvalet eğitimi, sahiplerine olan bağlılıkları sayesinde çok zor değildir. Günün belli saatlerinde öğünlerden kısa bir süre sonra dışarıya çıkartılması veya tuvaletini yapmasını istediğiniz gazete, çiş pedi gibi alanlara götürülmelidir. Pug tuvalet eğitimini kısa sürede tamamlayacak ve sık sık kontrol etmenize gerek kalmayacaktır.

화면 캡처 2024 01 15 140929

Pug Tarihi

Pug, 2000 yıl öncesine kadar varlığı bilinen eski bir ırktır. Antik Çin imparatorlarının, ailesinin ve imparatorluk sarayının üyelerinin zarif evcil hayvanları olarak geliştirildi. İmparatorlukların Pekinez, Shih Tzu ve Pug gibi düz yüzlü küçük köpekleri tercih ettiği biliniyor. Antik dünyanın Uzak Doğu hükümdarları tarafından tercih edilen birçok ırk gibi, Puglar da dışarıdan gelenlerin sadece bir hediye olarak elde edebilecekleri bir hazineydi. Pug'ın kariyeri, 1500'lerde Hollandalı tüccarların cins örnekleriyle Avrupa'ya döndüğü zaman başladı. Efsaneye göre, bir Pug, İspanyol birlikleri tarafından kampına yapılacak bir saldırı konusunda prensi uyarmak için havlayarak Orange Prensi'nin hayatını kurtardığında, Pug Hollanda'nın kraliyet Orange House of House'unun maskotu haline geldi. William ve Prenses Mary, monarşiyi üstlenmek için İngiltere'ye geldiklerinde, Pug'ları onlara eşlik etti ve gören İngilizler arasında ırka sahip olmak için bir çılgınlık başlattı. Pug'lara olan dünya çapındaki hayranlık, türün çeşitli dönemlerde ve yerlerde sahip olduğu isimlerle ölçülebilir: Lo-sze (Çin), Mopsi (Finlandiya), Doguillo (İspanya) sadece birkaçıdır. Hala Pug'larla yakın ilişki içinde olan Hollandalılar arasında Mophonds olarak bilinirler. Pug adının kökenine dair teoriler boldur. Biri, Pug'un "yumruk" anlamına gelen Latince "pugnus" kelimesine dayandığını öne sürüyor bunun sebebi ise köpeğin yüzünün sıkılmış bir yumruğa benzemesidir.

Deneme görseli geniş

Pug yavruları Ankara'da nereden alınır?

Ankara’da Pug yavrularını YASAL İZİNLERİ olan herhangi köpek çiftliğinden temin etmeniz mümkündür. En kaliteli ve güvenilir hizmeti, minik dostlarımıza gösterdiğimiz sınırsız hassasiyetle nasıl buluşturduğumuzu görmeniz için sizide en yakın zamanda PETSTATİON’da misafir etmekten memnuniyet duyarız.

Pug sahiplenmenin en güvenilir yolu için PetStation'a bekleriz.

Hemen Arayın