Kakaotalk 20240513 004256193 05

Pomeranian Irkı

Zarif, oyuncu ve sadık

  • SınıfSınıfKüçük Irk
  • Orijin ÜlkeOrijin ÜlkePolonya ve Almanya
  • YükseklikYükseklik16-23 cm
  • AğırlıkAğırlık1-3 kg
  • Ort. ÖmürOrt. Ömür12-16
  • Tüy BakımıTüy BakımıFazla
  • EğitimEğitimÖğrenmeye açık fakat dikkat süresi kısa
꾸미기00대표사진00

Pomeranian Irkı

Pomeranian ırkı, özellikleri ve bakımı

Pomeranian ırkı, özellikleri ve bakımı, Küçük bir köpek olabilir ama kişilikleri ve kalpleri kocamandır. Ultra kabarık göz alıcı kürkleri ve sevimli yüzleriyle Pomeranian'ların neden bu kadar popüler olduğunu anlamak pek zor değil. Bu tüylü dostlarımız, aşırı sevimli olmanın ötesinde aynı zamanda ailesine sadık, atletik ve zekidirler. Oyuncak ayıya benzetilen bu ırk kısaca Pom olarak adlandırılır.

Özellikleri ve Bakımı

Yetişkin Pomeranian yaklaşık 20-35 cm gövde yükseliği ve 1,5-3,5 kg ağırlığana sahiptirler. Pomlar çok yetenekli köpeklerdir ve kendilerine has hareketleri vardır. İki ayak üstünde durup ellerini çırparken ne kadar sevimli göründüklerine inanamayacaksınız. Onların kendine has hareketleri, insana daima dans ediyorlarmış gibi bir izlenim verir ve onlara eşlik etme güdüsü yaratır. Eğer bir Pomeranianınız varsa mutsuz olma ihtimaliniz çok düşüktür, çünkü daima sevimli hareketleri ve size olan sadakatiyle sizi büyüleyecek yüzünüzü güldürecektir.

Pomeranian kaç yıl yaşar?

Ortalama 12-16 yıllık bir ömürleri vardır. Tabiki bakım ve sahiplendiğiniz yetiştirici koşullarıda çok önemlidir. Doğru yetiştirici seçimi hem sizin hem de köpeğinizin hayat kalitesini etkiler. Güvenilir, yasal yetiştiriciler ırkların genetik hastalıklarına hakimdir ve bunları minimuma indiren ebeveyn seçimi yapar. İleriye yönelik oluşabilecek fiziksel ve ruhsal bozukluklara karşı temkinlidir ve uygun olmayan köpeklerin üretimlerine devam edilmez. Bununla birlikte beslenme de en az üretici seçimi kadar önemlidir. Sağlıklı, kaliteli gıda ve mamalar ile beslenmesi takdirinde ömürleri tabiki de daha uzun olur. Köpeğinizin ne yememesi gerektiği bilmeli ona uygun gıdalar ile beslemelisiniz.

Pomeranian bakımı kolay mıdır?

Pomeranian bakımı en kolay ırkların en başında gelir. Apartman hayatına uygun oluşu, ses, hava, koşulları, seyahat gibi bir çok değişikliğe heyecanla adapte olmasıyla bakımı çok kolaydır. Sadece günlük tarama gerektiren tüyleri vardır ama korkmanıza gerek yok görkemli tüylerinin sırrı onlara iyi bakmaktan geçer ve bu sizi zorlamayacaktır. Siz istemedikçe yanınızdan ayrılmayan, eğlenceli, gittiği yerde bütün dikkatleri üzerine toplayan bir köpek arıyorsanız Pomeranian tam da size göre.

Pomeranian Eğitimi

Yüksek zekaları sayesinde eğitimleri son derece kolaydır. Numaralar öğrenmekte çok iyidirler ama güzelliklerinin sizi kandırmasına izin vermemeli, istikrarlı olmalısınız. Azınlık olsalarda bazı Pomlar havlamaya meyilli olabilir doğru yöntemler eşliğinde bundan kurtulmanız kolay olacaktır. Çeviklik ve itaat eğitiminde Pomlar mükemmel sayılabilirler. Onlara numaralar öğretmek ve o sevimli suratlarıyla o numaralara verdikleri tepkileri görmek sizi adeta büyüleyecektir.

Pomeranian Karakter Yapısı

Pomeranianlar, bağımsız, cesur köpeklerdir ve kendi akılları vardır. Etrafa karşı uyanık ve meraklıdırlar. Şımartılmaya bayılırlar ve sahiplerinin yanından nadiren ayrılırlar. Onlara verebileceğiniz bütün sevgiyi kucaklamak için her daim yakınınızda beklerler. Pomeranianlar, çocuklar ve diğer evcil hayvanlarla iyi geçinir ve hepsi güçlü karakteri vardır. Enerjileri yüksektir ve dışarıya çıkıp başlarını gururla dik tutarak yeni insanlar ve manzaralar keşfetmekten hoşlanırlar.

Pomeranian Tüy Yapısı

Pomeranianlar Siyah, Siyah&Tan, Çikolata, Beyaz, Krem, Turuncu, Kırmızı, Çikolata&Tan, Samur, Üç renkli, Parti renkli, Mavi Merle gibi çeşitli renklerde bulunur. Çift katmanlı tüyleri vücudundan sarkar, göğüsünde ve boynunda lüks bir fırfır varmış gibi görünürler. Tüylerini sıklıkla taramalı ve fırçalamalısınız. Bunu düzenli yaptığınız taktirde tarama çok kolaylaşacak ve görüntüsü son derece hacimli duracaktır. Pomeranianlarda sıklıkla tercih edilen Boo traşı konusunda dikkatli olmalısınız, unutmayın yanlış traş işlemi Pomeranianınızın tüylerinde kalıcı hasara yol açabilir.

Kronik Hastalıkları

Pomeranianlar genellikle, Lüks Patella, Trakea Çökmesi ve Siyah Deri Hastalığı & Alopesi gibi eklem ve tüy hastalıklarına yatkındır. Merle köpekkler ise şiddetli sağırlık ve körlüğe yatkındır. Hem anne hem baba Merle ola köpeklerde iskelet, kalp ve üreme sistemlerinde anormallikler yaygındır.

Tuvalet Eğitim

Pomeranian'lar tuvalet eğitiminde son derece başarılı bir ırktır. Ev içi ped eğitimine uygundur ve genellikle en çok tercih edilen seçenektir. Doğru üreticiler vasıtasıyla sahiplenilmiş Pomların genellikle içgüsel ve doğduğu ortamdaki bütün köpeklerin ped eğitiminin olmasından kaynaklı özel bir eğitime bile ihtiyaç duymayan Pomeranianlar da yaygındır.

꾸미기231121 포메라니안분양가격 (1)

Pomeranian Tarihi

Pomeranian, uzak kuzey ülkelerinin eski Spitz tipi kızak köpeklerinin minyatür bir akrabasıdır. Pomerania eyaletinde geliştirildi ve adını buradan almıştır. Pomeranian Norveç Elkhound, Schipperke, Alman Spitz, Amerikan Eskimo Köpeği, Samoyed ve Kuzey köpek grubu veya Spitz ailesinin en küçük üyesidir. Bunların hepsi kafa yapısı kama şeklinde, dik kulakları ve kalın tüylü paltolarıyla ayırt edilir.

Deneme görseli geniş

Pomeranian yavruları Ankara'da nereden alınır?

Ankara’da Pomeranian yavrularını YASAL İZİNLERİ olan herhangi köpek çiftliğinden temin etmeniz mümkündür. En kaliteli ve güvenilir hizmeti, minik dostlarımıza gösterdiğimiz sınırsız hassasiyetle nasıl buluşturduğumuzu görmeniz için sizide en yakın zamanda PETSTATİON’da misafir etmekten memnuniyet duyarız.

Pomeranian sahiplenmenin en güvenilir yolu için PetStation'a bekleriz.

Hemen Arayın