Kakaotalk 20240315 085310097 04

Morkie Irkı

Sadık ve oyuncu

  • SınıfSınıfKüçük Irk
  • YükseklikYükseklik17-26 cm
  • AğırlıkAğırlık1,5-3,5 kg
  • Ort. ÖmürOrt. Ömür11-13
  • Tüy BakımıTüy BakımıAz
  • EğitimEğitimOrta
SE 5545E9F5 3A24 4CAA 9FFB 1627E54F82AB

Morkie Irkı

Morkie ırkı, özellikleri ve bakımı

Morkie, günümüzün popüler hibrit ırklarından biridir ve Maltese ile Yorkshire Terrier'in melezi olarak ortaya çıkar. Bu ırk, Maltese'nin yumuşak ve sevimli doğası ile Yorkshire Terrier'ın enerjik ve renkli karakterinin birleşimini temsil eder. Morkie, apartman yaşamı için oldukça uygundur, çünkü küçük boyutları ve genellikle düşük enerji seviyeleri vardır. Yine de, düzenli egzersiz ve sosyal etkileşim de önemlidir.

Özellikleri ve Bakımı

Yetişkin Morkieler yaklaşık 17-26 cm gövde yüksekliği ve 1,5-3,5 kg ağırlığına sahiptirler. Genellikle çok renkli olan bu köpekler başta sahipleri olmak üzere herkesin ilgisini çeken sevimli sevgi dolu hareketlere sahiptir.

Maltipoo kaç yıl yaşar?

Ortalama 11-13 yıllık bir ömürleri vardır. Tabii ki bakım ve sahiplendiğiniz yetiştirici koşulları da çok önemlidir. Doğru yetiştirici seçimi, hem sizin hem de köpeğinizin hayat kalitesini etkiler. Güvenilir ve yasal yetiştiriciler, ırkların genetik hastalıklarına hakimdir ve bunları minimuma indiren ebeveyn seçimi yapar. İleriye yönelik oluşabilecek fiziksel ve ruhsal bozukluklara karşı temkinli davranır ve uygun olmayan köpeklerin üretimine devam etmezler. Bununla birlikte beslenme de en az yetiştirici seçimi kadar önemlidir. Sağlıklı ve kaliteli gıdalarla beslenmeleri durumunda ömürleri daha uzun olabilir. Köpeğinizin ne yememesi gerektiğini bilmeli ve ona uygun gıdalar ile beslemelisiniz.

Morkie bakımı kolay mıdır?

Morkie bakımı, apartman hayatına oldukça uygun bir köpektir. Zaman zaman inatçı olabilirler, bu nedenle önce onların yapmasını istemeyeceğiniz şeyleri belirleyin. Ardından sahiplendiğiniz ilk günden itibaren keskin çizgilerle belli etmeniz, ileriki süreçte size oldukça kolaylık sağlayacaktır. Ev içinde yapılabilen küçük aktiviteler ve egzersizler fiziksel olarak yeterli olacaktır. Zihinsel olarak onu meşgul etmek için oyuncaklar, kısa yürüyüşler ve açık hava aktivitelerini de tercih edebilirsiniz. Bu pofuduk köpeklerin soğuğa karşı dayanıksız olduğunu unutmamalı ve ona göre davranmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Morkie Eğitimi

Sahiplerine olan bağlılıkları, onları kolay eğitilebilir köpekler haline getirir. Aranızda kuracağınız sevgi ve güven bağı, bu işi oldukça kolaylaştıracaktır. Özellikle yabancılara ve diğer seslere karşı havlamaya yatkın olduklarından, bunun eğitimine yavruyken başlamanız gerekir. Frizbi, top yakalama-getirme gibi oyunları öğrenmekte oldukça hızlıdırlar.

Morkie Karakter Yapısı

Morkie, ailesine karşı sevgi dolu, atletik ve enerji dolu bir kişiliğe sahiptir. Diğer hayvanlarla genellikle iyi anlaşırlar ve oyun oynamaktan hoşlanırlar. Yabancılara karşı temkinli olabilecekleri gibi küçük çocuklarla yalnız bırakılmamaları gerekmektedir. Çocukların köpeğe karşı nasıl davranması gerektiğini bildiğinizden emin olmalısınız. Aksi takdirde yanlışlıkla canı acıdığında tepki gösterip havlayarak çocukları korkutabilirler, bu nedenle dikkatli olmakta fayda vardır. Eğer bir yavru sahiplendiyseniz aşıları bittikten sonra sosyalleştirmeniz, kişisel gelişimi için oldukça faydalı olacaktır.

Morkie Tüy Yapısı

Morkieler siyah, gri, krem, beyaz, geyik rengi, altın, sarı, kahverengi, çikolata ve koyu kahvenin tonlarında bulunabilirler. Aynı zamanda iki veya üç renkli olabilirler, siyah ve kahverengi veya bronz tonlarda olabilirler. Hipoalerjenik olmasa da düşük alerjenli bir köpektir. Yıl içinde az tüy dökerler, ancak tüyleri traş edilmediği taktirde oldukça uzar, genellikle yavru halindeki uzunlukta tutulurlar. Tüyler kısa tutulacaksa haftada 2 veya 3 kez, uzun tutulacaksa her gün taranmalıdır. Düzenli pati altı traşı yapılmalı, gözlerinin önüne gelen tüyler kesilmeli veya toplanmalıdır.

Kronik Hastalıkları

Morkieler, genel olarak oldukça sağlıklı ve dayanıklı bir ırk olmalarına rağmen, diş hastalıklarına yatkındır. Düzenli ağız ve diş bakımı yapılmalıdır. İhmal edilmesi ağızda kötü kokulara, çürüklere, diş eti ve diş taşı gibi birçok can sıkıcı hastalıklara yol açabilir. Bunun dışında göz tansiyonu ve genellikle nefes almada zorluk çektikleri trakeal gibi hastalıklara karşı dikkatli olunmalıdır.

Tuvalet Eğitim

Morkie tuvalet eğitimi genellikle çiş pedi olarak adlandırılan ev içi konfor sağlayan sisteme adapte edilir. Bu sayede köpeğinizi tuvalete çıkartmak bir zorunluluk olmaktan çıkıp sadece birlikte güzel vakit geçirip yürüyüş yapma zamanınızı sizin ayarlayabildiğiniz bir hale dönüştürecektir. Morkielerin inatçı karakteri tuvalet eğitiminde istikrarsız davranan sahipleri için zorluk yaratabilir. Onlara bu konuda gevşek davranmadığınız takdirde tuvalet eğitimini çok kısa bir sürede tamamlayacaktır.

333

Morkie Tarihi

Morkie köpek ırkı, Maltase ve Yorkshire köpeklerinden elde edilen karma bir ırktır. Hedeflenen Maltese ırkının uysal ve cana yakın tavrına Yorkshire'nin enerjisinin ve aktifliğinin eklenmek istemesidir. Eski bir tarihe sahip olmayan Morkieler, 1990'lı yıllarda Kuzey Amerika'da ortaya çıkmıştır.

Deneme görseli geniş

Morkie yavruları Ankara'da nereden alınır?

Ankara’da Morkie yavrularını YASAL İZİNLERİ olan herhangi köpek çiftliğinden temin etmeniz mümkündür. En kaliteli ve güvenilir hizmeti, minik dostlarımıza gösterdiğimiz sınırsız hassasiyetle nasıl buluşturduğumuzu görmeniz için sizide en yakın zamanda PETSTATİON’da misafir etmekten memnuniyet duyarız. Morkie sahiplenmenin en güvenilir yolu için PetStation'a bekleriz.

Hemen Arayın