IMG 9381

Maltipoo Irkı

Neşeli , uyumlu ve zeki

  • SınıfSınıfKüçük Irk
  • YükseklikYükseklik20-35 cm
  • AğırlıkAğırlık2-7 kg
  • Ort. ÖmürOrt. Ömür13-15
  • Tüy BakımıTüy BakımıAz
  • EğitimEğitimKolay
IMG 5956

Maltipoo Irkı

Maltipoo ırkı, özellikleri ve bakımı

Maltipoo ırkı, özellikleri ve bakımı, Aslında safkan bir köpek türü olmayan Maltipoo, eğlenceli ve sevecen doğasıyla bilinen Maltese ve Poodle ırklarının popüler bir kırmasıdır. Maltipoo, son derece sevecendir ve acemi bir evcil hayvan ebeveyni için harika bir seçim olacaktır. Ancak, oldukça hassastırlar ve günün uzun sürelerinde yalnız kalmaktan hoşlanmazlar. Sahiplerinin arkadaşlığını arzularlar ve ihtiyaç duydukları ilgiyi görmediklerinde ayrılık kaygısı geliştirebilirler. Ancak bu karışımın ihtiyaçlarını karşılayan sevgi dolu bir ev sağlayabilirseniz, bol bol kucaklaşma seansı düzenleyebilecek sevgi dolu bir aile üyeniz olacak

Özellikleri ve Bakımı

Yetişkin Maltipoolar yaklaşık 20-35 cm gövde yükseliği ve 2-7 kg ağırlığana sahiptirler. Maltipooların boyutları diğer ırklara göre daha değişkendir. Maltese ve Toy-Poodle eşleştirildiğinde küçük boy bir köpek elde edilirken, Maltese ve Medium-Poodle eşleştirildiğinde daha büyük köpek boy elde edilmektedir.

Maltipoo kaç yıl yaşar?

Ortalama 10-13 yıllık bir ömürleri vardır. Tabiki bakım ve sahiplendiğiniz yetiştirici koşullarıda çok önemlidir. Doğru yetiştirici seçimi hem sizin hem de köpeğinizin hayat kalitesini etkiler. Güvenilir, yasal yetiştiriciler ırkların genetik hastalıklarına hakimdir ve bunları minimuma indiren ebeveyn seçimi yapar. İleriye yönelik oluşabilecek fiziksel ve ruhsal bozukluklara karşı temkinlidir ve uygun olmayan köpeklerin üretimlerine devam edilmez. Bununla birlikte beslenme de en az üretici seçimi kadar önemlidir. Sağlıklı, kaliteli gıda ve mamalar ile beslenmesi takdirinde ömürleri tabiki de daha uzun olur. Köpeğinizin ne yememesi gerektiği bilmeli ona uygun gıdalar ile beslemelisiniz.

Maltipoo bakımı kolay mıdır?

Maltipoo bakımı kolay apartman hayatına uygundur. Dışarıda soğukta gelişmediği için fazla açık hava egzersizi gerektirmez. Bu köpek ırkının mizacına göre itaat eğitimi, top fırlatma ve kovalama gibi egzersizler yapılabilir. Bunlar tercihen kapalı mekanlarda günde iki kez yapılmalıdır. Böylece blok içinde kısa yürüyüşler ve koşular da yapılabilir. Bir Maltipoo sahibi olarak size kısa egzersizler yapma fırsatı da verir.

Maltipoo Eğitimi

Eğitilmeleri çok kolay oldukları için gerçekten sevimli ve arkadaş canlısıdırlar. Çok sıcak veya çok soğuk olmadığı sürece bir ortama çabuk uyum sağlayabilirler. Hem kediler hem de köpekler ve onların insan sahipleri için köpek arkadaşlarıdır. Bir bekçi köpeği olduğu için , özellikle uygun şekilde eğitilmediğinde yabancılara yüksek sesle havlamaya eğilimlidirler.

Maltipoo Karakter Yapısı

Maltipoo, çoğunlukla okşanmayı seven kucak köpekleri ve evcil hayvan severler için harika bir arkadaştır. Herhangi bir ailenin yaşam tarzına uyum sağlamayı kolaylaştıran sevecen ve eğlenceyi bilen bir doğası vardır. Maltipoo köpek ırkı hipoalerjenik sayılabilir ve çok az tüy döker. Maltipoo hem insanlara hem de diğer hayvanlara karşı sevgi doludur. Bu köpek ırkını sosyalleştirmeniz tavsiye edilir, aksi takdirde insan sahibine çok fazla bağlanabilir. Çocuklar genellikle tüylü ve sevimli görünümünden dolayı bu türe aşık olurlar. Çoğu durumda, bazı köpek ırkları kedileri ile pek anlaşamazlar ancak bu köpek ırkı bir kediyle rahatlıkla kalabilir.

Maltipoo Tüy Yapısı

Maltipoolar Beyaz, Siyah, Beyaz&Limoni, Gri, Beyaz&Bronz gibi Ebeveynlerinin renklerine bağlı olarak çok sayıda renkleri mevcuttur. Yıllık oranda diğer köpeklere göre çok az tüy dökerler. Ancak dolaşmaları önlemek adına haftada 1 veya 2 gün taranmaları gerekmektedir. Belirli aralıklarla traş edilmeli ve ortalama 3 haftada bir defa banyo yaptırılmalıdır.

Kronik Hastalıkları

Maltipoolar, genellikle nefes almakta zorlandıkları “trakeal” gibi sağlık sorunlarından muzdariptirler. Bunun yanı sıra göz problemleri, korneal ülserler, kolit, kalça ve bacak sorunları, karaciğer rahatsızlığı ve hipoglisemi ve en önemlisi diş sorunlarına dikkat edilmelidir.

Tuvalet Eğitim

Maltipoo tuvalet eğitimi kolaydır. Kıvrak zekasıyla eğitime her zaman açıktır ve bu yeteneğini tuvalet eğitimde de göstermektedir. Maltipoo ped eğitimine uygun bir ırktır. Köpeğinizi eğitmek için onun hareketlerini iyi gözlemlemeli ve doğru komutlarla onu yönlendirmelisiniz. Endişelenmeyin Maltipoolarda bu süreç düşündüğünüzden çok daha kısa olacaktır

6666

Maltipoo Tarihi

Maltipoo köpek ırkı, Maltase ve Poodle köpeği olmak üzere iki safkandan elde edilen karma bir ırktır. Bu ikisi de çok popülerdir. Malta'daki bir adadan doğdu. Maltese ve Poodle köpeği arasındaki üremenin nedeni, fazla tüy dökmeyen bir köpek ırkına sahip olmaktır.

Deneme görseli geniş

Maltipoo yavruları Ankara'da nereden alınır?

Ankara’da Maltipoo yavrularını YASAL İZİNLERİ olan herhangi köpek çiftliğinden temin etmeniz mümkündür. En kaliteli ve güvenilir hizmeti, minik dostlarımıza gösterdiğimiz sınırsız hassasiyetle nasıl buluşturduğumuzu görmeniz için sizide en yakın zamanda PETSTATİON’da misafir etmekten memnuniyet duyarız. Maltipoo sahiplenmenin en güvenilir yolu için PetStation'a bekleriz.

Hemen Arayın