DSC09700 (1)

Maltese Irkı

Nazik ve sıcakkanlı

  • SınıfSınıfKüçük Irk
  • Orijin ÜlkeOrijin ÜlkeMalta
  • YükseklikYükseklik18-23 cm
  • AğırlıkAğırlık1,5-3 kg
  • Ort. ÖmürOrt. Ömür12-15
  • Tüy BakımıTüy BakımıAz
  • EğitimEğitimKolay
Can1 (1)

Maltese Irkı

Maltese ırkı, özellikleri ve bakımı

Maltese ırkı, özellikleri ve bakımı, Nazik ve korkusuz bir köpek ırkı olan Maltese, herkesi arkadaş olarak görür ve çok sıcakkanlıdır. Göz alıcı tüyleri beyaz bir önlüğü andırır ve onlara asil bir görünüm verir. Maltese çevik, itaatkar refakatçi ve terapi köpeği olmanın yanı sıra köpek sporlarında da iddialı bir ırktır. Sahipleriyle birlikte olmayı çok severler. Bu özelliklerinden dolayı acemi evcil hayvan sahipleri ve apartman sakinleri bile ailelerinin tüylü ve iyi huylu yeni üyleri olarak göreceklerdir.

Özellikleri ve Bakımı

Yetişkin Malteseler ortalama 18-23 cm gövde yüksekliği ve 3 kg altında bir ağırlığa sahiptir. Evde bakımı oldukça kolaydır ve sosyal hayatta onu bir çok yere yanınızda götürebilirsiniz. Freestyle, frizbi, çeviklik gibi sporlarda da oldukça yeteneklidir ve onunla oyun oynamak, zihinsel ve fiziksel bağ kurmak çok keyiflidir. Beyaz tüyleri arasından size bakan simsiyah gözleri ve burnu ile size her istediğini yaptırmak onun en büyük özelliği sayılabilir. Güzelliklerinin sizi kandırmasına izin vermemeli ve onun gelişimi için iyi olan şeyleri yapmalısınız.

Maltese kaç yıl yaşar?

Ortalama 12-15 yıllık bir ömürleri vardır. Tabiki bakım ve sahiplendiğiniz yetiştirici koşullarıda çok önemlidir. Doğru yetiştirici seçimi hem sizin hem de köpeğinizin hayat kalitesini etkiler. Güvenilir, yasal yetiştiriciler ırkların genetik hastalıklarına hakimdir ve bunları minimuma indiren ebeveyn seçimi yapar. İleriye yönelik oluşabilecek fiziksel ve ruhsal bozukluklara karşı temkinlidir ve uygun olmayan köpeklerin üretimlerine devam edilmez. Bununla birlikte beslenme de en az üretici seçimi kadar önemlidir. Sağlıklı, kaliteli gıda ve mamalar ile beslenmesi takdirinde ömürleri tabiki de daha uzun olur. Köpeğinizin ne yememesi gerektiği bilmeli ona uygun gıdalar ile beslemelisiniz.

Maltese bakımı kolay mıdır?

Maltese ırkı bakımı kolaydır. Onlar tam bir sakin ev köpekleridir. Egzersiz ihtiyaçları çok değildir ve sakinlikten hoşlanırlar. Apartman hayatına son derece uygun boyut ve karaktere sahiptir. Bu görkemli tüylerinin elbette ki biraz bakıma ihtiyacı vardır ve düzenli tarama gerektirir. Ancak bu sizi korkutmasın düzenli tarandığı taktirde bu, göründüğünden çok daha kolaydır.

Maltese Eğitimi

Maltese çok zekidir ve yüzyıllar boyunca insanlara yol arkadaşı olmuşlardır. Sahiplerinden tam olarak istediklerini nasıl alacaklarını öğrenmişlerdir. Eğitimleri ile tutarlı olmak önemlidir. Bu ırk atletik ve yeteneklidir. İtaat veya çeviklik gibi köpek sporlarında rekabetçi olabilirler. İnatçı ve kararlı olabilirler, ancak olumlu eğitim yöntemlerine ve ödüle dayalı eğitime iyi yanıt verirler.

Maltese Karakter Yapısı

Maltese o görkemli asil görüntüsünün altında yumuşak kalpli sakin bir köpektir. Ailesiyle olan bağı son derece kuvvetlidir. Diğer köpekler ve çocuklarla iyi geçinmek konusunda kötü sayılmayacak bir ilişkiye sahiptir. Orta düzeyde havlamaya eğilimlidir ve hiperaktif sayılmazlar. Koruma iç güdüleri yüksektir, sosyal hayata kolay adapte olabilen uyumlu bir ırktır

Maltese Tüy Yapısı

Beyaz, Beyaz&Limoni, Beyaz&Tan renkleri bulunur. Bu renklerin üzerine siyah lekelerin olduğu Malteseler ile de karşılaşmak mümkündür. Yumuşak uzun tüyleri boş günler peş peşe denk gelmeyecek şekilde haftada 4 ila 5 gün taranmalıdır. Uzun ve göz alıcı tüyleri sizi yanıltmasın Malteseler tüy dökme mevsimi dışında çok az tüy dökerler. Dilerseniz onları traş edip tüylerini kısaltabilirsiniz.

Kronik Hastalıkları

Malteseler genellikle sağlıklıdır. Fakat ön sol akciğer atardamarı ile aort arasındaki doğum sonrasında kapanması gereken damarın açık kalmasından kaynaklı Patent duktus arteriozus. Omurilikte sıvı dolu bir kesenin geliştiği en önemli nedeni az gelişmiş bir oksipital kemiğin omurilik sıvısı dolaşımına müdahale etmesi ve servikal omurilikte sıvı birikmesinnde kaynaklı oluşan Siringomyeli ve White dog shaker syndrome olan küçük beyaz köpek ırklarında tüm vücut titremelerine neden olan bu gibi hastalıklara karşı dikkatlı olunmalıdır.

Tuvalet Eğitim

Maltese tuvalet eğitimi almakta özel bir güçlük çekmez. Ama her yavrunun tuvalet eğitimi için sabır ve zamana ihtiyacı vardır. Maltese ped eğitimine uygun bir ırktır. Yavru ne zaman işemek için bir hareket yaparsa, dikkatini dağıtmak için ellerinizi yüksek sesle çırpın ve onu hemen pedin üzerine doğru getirin veya dışarı çıkartın.

SE 37B6F6C8 18E6 4A50 B6DE 6B7CC104FEF5 (1)

Maltese Tarihi

Maltese binlerce yıldır Akdeniz çevresinde bulunan birkaç küçük "bichon" köpeğinden biri olan eski bir cinstir. Tam menşei, Sicilya, Mısır ve Güney Avrupa'yı içeren varsayımlarla bir gizemdir. İtalya'nın güney kıyılarındaki Malta adası, MÖ 1000 civarında Fenikeliler tarafından kolonize edildi. Bu küçük beyaz köpeklerin bölgeye Fenikeliler tarafından getirilmiş olmaları muhtemeldir, çünkü bunlar bilinen dünya çapında yelken açıp ticaret yaptıkları için. Köpekler yiyecek için takas edilmiş ve geminin yiyecek payını kemirgenlerden korumaya yardımcı olmak için kullanılmıştır. Bu köpekler tamamen refakatçi ve arkadaş olmaları için yetiştiriliyordu, özellikle kadınlar tarafından onların gezmelerinde kucaklarında seyehat ediyorlardı. Maltese yüzyıllar boyunca bir yoldaş olarak hayatını sürdürdü. 19. yüzyılın ortalarında, İngiltere'de ev köpeği olarak yerini aldı ve Birleşik Krallık'taki köpek gösterilerinde sergilenen ilk ırklar arasındaydı. Maltese, Amerika Birleşik Devletleri'nde de aynı zamanlarda popüler oldu ve günümüzde de bir gösteri köpeği ve refakatçi olmaya devam ediyor.

Deneme görseli geniş

Maltese yavruları Ankara'da nereden alınır?

Ankara’da Maltese yavrularını YASAL İZİNLERİ olan herhangi köpek çiftliğinden temin etmeniz mümkündür. En kaliteli ve güvenilir hizmeti, minik dostlarımıza gösterdiğimiz sınırsız hassasiyetle nasıl buluşturduğumuzu görmeniz için sizide en yakın zamanda PETSTATİON’da misafir etmekten memnuniyet duyarız. Maltese sahiplenmenin en güvenilir yolu için PetStation'a bekleriz.

Hemen Arayın