Afffrfnnnhngfdwn

Labrador Retriever Irkı

Dost canlısı ve oyuncu

  • SınıfSınıfOrta -Büyük
  • Orijin ÜlkeOrijin ÜlkeKanada
  • YükseklikYükseklikDişi: 55-60 cm Erkek: 57-62 cm
  • AğırlıkAğırlıkDişi: 25-32 cm Erkek: 29-36 kg
  • Ort. ÖmürOrt. Ömür10-12
  • Tüy BakımıTüy BakımıAz
  • EğitimEğitimİtaatkâr ve öğrenmeye istekli, ileri düzey komutlara kadar çeşitli eğitimleri kolayca öğrenebilirler.
Afreqhgbxngnfrwy4

Labrador Retriever Irkı

Labrador Retriever ırkı, özellikleri ve bakımı

Labradorlar, Amerika'nın en popüler cinslerinden biridir. Hem iyi bir arkadaş hem de iyi bir yardımcı köpeği olarak yetiştirilirler. Bu ırkın, çocukların davranışlarına karşı tolerans ve sabır düzeyi son derece yüksektir. Aile üyeleriyle ve iyi tanıdığı insanlarla çok iyi anlaşabilirler. Diğer köpeklere karşı arkadaş canlısıdırlar, fakat erişkin boyutuna ve psikolojisine ulaşana dek gözetim altında tutulmalıdırlar. Eğer orta boy, enerji dolu, uysal bir köpek arıyorsanız, Labrador Retriever tam da size göredir.

Özellikleri ve Bakımı

Labradorlar, köpeklerin yapabildiği diğer işlerin yanı sıra avcı, yardım köpeği, gösteri yarışmacısı ve arama kurtarma köpeği olarak da çalışırlar. Onlara bir uğraş veya görev verildiği takdirde bakımı kolaydır. Her zaman bahçe sahibi insanlara veya sık dışarı çıkarabilecek ailelere önerilir. Erkek köpekler ortalama 57-63 cm gövde yüksekliğine ve 29-36 kg ağırlığa sahiptir. Dişi köpekler 54-59 cm gövde yüksekliğine ve 25-32 kg ağırlığa sahiptir.

Labrador kaç yıl yaşar?

Ortalama 10-12 yıllık bir ömürleri vardır. Tabii ki bakım ve sahiplendiğiniz yetiştirici koşulları da çok önemlidir. Doğru yetiştirici seçimi, hem sizin hem de köpeğinizin hayat kalitesini etkiler. Güvenilir ve yasal yetiştiriciler, ırkların genetik hastalıklarına hakimdir ve bunları minimuma indiren ebeveyn seçimi yapar. İleriye yönelik oluşabilecek fiziksel ve ruhsal bozukluklara karşı temkinli davranır ve uygun olmayan köpeklerin üretimine devam etmezler. Bununla birlikte beslenme de en az yetiştirici seçimi kadar önemlidir. Sağlıklı ve kaliteli gıdalarla beslenmeleri durumunda ömürleri daha uzun olabilir. Köpeğinizin ne yememesi gerektiğini bilmeli ve ona uygun gıdalar ile beslemelisiniz.

Labrador bakımı kolay mıdır?

Köpek ırkları grubu içerisinde spor grubundadır. Bu nedenle Labradorların enerji seviyeleri yüksektir ve apartman hayatına çok da uygun oldukları söylenemez. Çocuklar ve diğer köpeklerle de iyi anlaşabilen, zeki ve son derece atletik köpeklerdir. Uyumluluk seviyesi oldukça yüksektir. Yaşam koşullarındaki değişikliklere, gürültüye, hava durumuna, günlük programa ve günlük yaşamdaki diğer değişikliklere kolayca adapte olabilirler.

Labrador Eğitimi

Eğitilebilirlik seviyesi son derece yüksek olan Labradorlar, çok aktif oldukları için eğitimlerini bir aktivite olarak görür ve görevlerine sadık kalırlar. Eğer onlara ihtiyaçları olan zamanı ayırırsanız, size sevgiyle bakan ve yeni numaralar öğrenmek için can atan köpeğinizi eğitmek ve onunla zihinsel bir bağ kurmak sizi daha da mutlu edecektir.

Labrador Retriever Karakter Yapısı

Uysal ve itaatkar olan Labradorlar, son derece sadıktır. Atletik ve zeki olan Labradorların yavruluk süresi sabır ve eğitim istemektedir, çünkü çok aktif bir yavruluk dönemi geçirirler. Havlamaya orta düzeyde eğilimlidirler ve hassas yapıları onları duygusal aile köpekleri yapar. Su ile oynamaktan son derece keyif alan Labradorlar, siz bahçenizi sularken asla kayıtsız kalamaz ve kendilerini ortaya atmaktan çekinmezler. Sevimli hareketleri ile sizin de yaptığınız işten keyif almanızı sağlarlar.

Labrador Retriever Tüy Yapısı

Siyah, çikolata ve sarı renkleri bulunur. Bu renklerin üzerine beyaz lekelerin olduğu Labradorlarla da karşılaşmak mümkündür. Kısa, sert tüylerinin bakımı kolaydır ve tımar ihtiyacı düşüktür. Orta seviyede tüy dökerler. Tüyleri kısa olduğu için taraması son derece kolaydır. Normal şartlarda haftada bir kez taramak yeterlidir; tüy dökme mevsiminde ise bu, haftada 2 veya 3 güne çıkarılmalıdır.

Kronik Hastalıkları

Labrador Retriever, genel olarak sağlıklı köpeklerdir fakat obeziteye en yatkın ırklardan biridir. Vücut yapısı yağ biriktirmeye elverişlidir; gerekli egzersiz ihtiyacı karşılanmadığı ve yemek sınırı koyulmadığı takdirde kilo problemi çok sık görülür. Birçok büyük ırk köpek gibi Labradorlarda da kalça ve dirsek displazisi problemleri olabilir.

Tuvalet Eğitim

Hızlı öğrenme kabiliyetine sahiptir. Bu nedenle tuvalet eğitimi verilmesi zor değildir. Öğününden yaklaşık 10 ila 30 dakika içinde dışarıya çıkartılması veya tuvaletini yapmasını istediğiniz yere yönlendirilmesi gerekmektedir. Ev içinde ped eğitimine uygun değildir.

Puppy 637784 1280

Labrador Retriever Tarihi

Labrador Retriever'lar, en eski kökenleri kuzey sınırı boyunca Kanada'nın Newfoundland eyaletine dayanır. Labradorlar, suya olan düşkünlükleri ve suda çalışma becerileriyle tanındılar. Newfoundland'da balıkçıların yanında çalışarak ağları ve uzun halatları çektiler, oltadan düşen balıklar için suya daldılar, hatta balıkçıların şapkalarını bile aldılar. Kısa tüylü köpeklerin, suya dayanıklı kürklerinde buz birikmediği için daha uzun tüylü kardeşlerine tercih edildi. Newfoundland'ın balıkçıları, köpekleriyle haklı olarak gurur duyuyorlardı. Bu yüzden, balık dolu gemileri okyanusu geçip güney İngiliz sahilindeki Poole'a demirledikten sonra, akıllı köpeklerine toplanan kalabalığa gösteri yaptırarak, suya atılan nesneleri almalarını sağladılar. Liman kenarındaki gösterileri takdirle izleyenlerden biri, köpeklerin Heron Court malikanesinde ördek avında mükemmel olacağı sonucuna varan Malmesbury Kontu'ydu. Kısa sürede bir üreme programı oluşturuldu ve bu başlıklı aileden dolayı, "Labrador Köpeği" ilk adı cinsle ilişkilendirildi.

Deneme görseli geniş

Labrador Retriever yavruları Ankara'da nereden alınır?

Ankara’da Labrador Retriever yavrularını YASAL İZİNLERİ olan herhangi köpek çiftliğinden temin etmeniz mümkündür. En kaliteli ve güvenilir hizmeti, minik dostlarımıza gösterdiğimiz sınırsız hassasiyetle nasıl buluşturduğumuzu görmeniz için sizide en yakın zamanda PETSTATİON’da misafir etmekten memnuniyet duyarız. Labrador Retriever sahiplenmenin en güvenilir yolu için PetStation'a bekleriz.

Hemen Arayın