LABRADOODLE2

Labradoodle

Fazlasıyla aktif

  • SınıfSınıfOrta - Büyük Irk
  • Orijin ÜlkeOrijin ÜlkeAvusturalya
  • YükseklikYükseklik30 - 41 cm
  • AğırlıkAğırlık13 - 31 kg
  • Ort. ÖmürOrt. Ömür11 - 14
  • Tüy BakımıTüy BakımıOldukça Fazla
  • EğitimEğitim İlk eğitim biraz zorlu olabilir ancak sonrasında eğitime elverişlidir.
Labradoodle

Labradoodle Irkı

Labradoodle ırkı, özellikleri ve bakımı

Labradoodle ırkı, özellikleri ve bakımı, Aslında safkan bir köpek türü olmayan Labradoodle, Poodle ve Labrador Retriever ırklarının popüler bir kırmasıdır. İlk kez köpek sahibi olacak kişiler için iyi bir seçimdir. Bu büyük yavrular biraz yer kaplayabilir ancak çocuklar özellikle bebeklerle çok iyi geçinirler ve ailelerinin yaşam tarzına uyum sağlarlar.

Özellikleri ve Bakımı

Labradoodle yaklaşık 53-61 cm gövde yüksekliğine sahiptir. Standart-Poodle ile Labrador Retriever melezi 35 kg ağırlığına kadar ulaşabilir. Standart-Labradoodle, Medium-Labradoodle, Minyatür-Labradoodle gibi farklı boylara sahiptir. Poodle boyutlarına göre Labradoodle değişmektedir. Küçük boyutta bir köpek arıyorsanız, Labrador ve Minyatür-Poodle melezi size uygun olacaktır. Bir Labradoodle en çok sevdikleri insanlarla birlikteyken mutludur ve ailelerinne sevgi ve sadakat ile bağlanırlar. Labrador Retriever'ın enerjisi ve Poodle'ın zekasının birleştiği yavruları hayatınıza almak size mutluluk ve gurur katacaktır.

Labradoodle kaç yıl yaşar?

Ortalama 12-14 yıllık bir ömürleri vardır. Tabiki bakım ve sahiplendiğiniz yetiştirici koşullarıda çok önemlidir. Doğru yetiştirici seçimi hem sizin hem de köpeğinizin hayat kalitesini etkiler. Güvenilir, yasal yetiştiriciler ırkların genetik hastalıklarına hakimdir ve bunları minimuma indiren ebeveyn seçimi yapar. İleriye yönelik oluşabilecek fiziksel ve ruhsal bozukluklara karşı temkinlidir ve uygun olmayan köpeklerin üretimlerine devam edilmez. Bununla birlikte beslenme de en az üretici seçimi kadar önemlidir. Sağlıklı, kaliteli gıda ve mamalar ile beslenmesi takdirinde ömürleri tabiki de daha uzun olur. Köpeğinizin ne yememesi gerektiği bilmeli ona uygun gıdalar ile beslemelisiniz.

Labradoodle bakımı kolay mıdır?

Bir Labradoodle hayata son derece hızlı adapte olur ve yenilikleri her zaman heyecan ile karşılar. Fiziksel olarak duyduğu ihtiyaçlara ve boyutuna rağmen apartman hayatına uyum sağlamakta diğer büyük köpeklere göre son derece başarılıdır. Fakat ihtiyaçları giderilmeli düzenli yürüyüş ve koşulara çıkartılmalıdır. Bunlar sizin ve köpeğinizin daha mutlu bir yaşam sürmesi için gereklidir. Labradoodle, sıcak ve soğuk havaya tolaransı yüksek bir ırktır.

Labradoodle Eğitimi

Bir Labradoodle'ı eğitmek genellikle kolaydır, çünkü onlar zeki ve sahiplerini memnun etmeye isteklidirler. Havlamaya karşı meyilli değildir ve zekaları sayesinde bu tür durumlarda kolayca eğitilebilirler. Onlara eğitim vermek hem sizin isteklerinizin karşılanmasına hem de köpeğinizin enerjisini atması konusunda çok faydası dokunacaktır. Profesyonel bir eğitim veremiyorsanız, evde kendiniz oyun eğitimleri verirseniz hem köpeğinizi hemde kendinizi mutlu etmiş ve aranızdaki bağı kuvvetlendirmiş olursunuz.

Labradoodle Karakter Yapısı

Labradoodle ailesine düşkün, çocuklarla iyi anlaşan, diğer hayvanlara zarar verme eğilimi göstermeyen çok yönlü bir aile ve terapi köpeğidir. Arkadaş canlısıdırlar ve herkesi en iyi arkadaşları olarak görürler. Ailelerine sadıkr ve enerjik bir arkadaş olarak hayata renk katarlar. Coşkulu zıplamalar ve oyunlarla mutluluklarını gösterirler. Her köpek gibi, Labradoodle'ın da sosyalleşmeye ihtiyacı vardır. Farklı insan, manzara, ses ve deneyime maruz kalmalıdır. Sosyalleşme, Labradoodle yavrunuzun çok yönlü bir köpek olarak büyümesini sağlamaya yardımcı olur.

Labradoodle Tüy Yapısı

Hipoalerjenik rehber köpeği olarak yetiştirilen Labradoodle, Henüz net ifade edilebilir bir tüy yapısına sahip değildir. Labradoodle siyah, vizon, kayısı, kahverengi, beyaz, ve altın gibi bir çok renkte olabilir. Düz yada kıvırcık tüyleri bazılarının yumuşak bazılarının ise çok sert olur. Bazı Labradoodle hiç tüy dökmezken bazıları az miktarda tüy dökebilir.

Kronik Hastalıkları

Labradoodle, Göz hastalıkları ve Addison hastalığına eğilimlidir. Bunun yanı sıra kalça ve dirsek displazisine karşı dikkat edilmelidir.

Tuvalet Eğitim

Atalarından gelen zeka sayesinde hızlı öğrenme kabiliyetine sahiptir. Bu nedenle tuvalet eğitimi verilmesi zor değildir. Öğününden yaklaşık 10 ila 30 dakika içerisinde dışarıyla çıkartılması veya tuvaletini yapmasını istediğiniz yere yönlendirilmesi gerekmektedir. Ev içinde ped kullanması tavsiye edilmez.

Labradoodle1

Labradoodle Tarihi

Labradoodle ismi ilk olarak 1955'te Donald Campbell tarafından Labrador-Poodle melezini tanımlamak için kullanıldı. Bununla birlikte, bir Labradoodle'ın rehber köpeği olarak kullanımı 1989'a kadar yaygın değildi. Avustralyalı yetiştirici Wally Conron, melezi Victoria'daki Avustralya Kraliyet Rehber Köpek Derneği'ne tanıttı. Conron, bir Labrador köpeğinin yumuşaklığı ve eğitilebilirliği ile birlikte, Poodle'ın düşük tüy döken kürkünün kombinasyonunun, tüy ve kepeğe alerjisi olan kişiler için uygun bir rehber köpek sağlayacağını umuyordu. Ve bu şekilde Labradoodle melezi üretilmeye ve günden güne popüleritesine arttırmaya devam etti

Labradoodle yavruları Ankara'da nereden alınır?

Ankara’da Labradoodle yavrularını YASAL İZİNLERİ olan herhangi köpek çiftliğinden temin etmeniz mümkündür. En kaliteli ve güvenilir hizmeti, minik dostlarımıza gösterdiğimiz sınırsız hassasiyetle nasıl buluşturduğumuzu görmeniz için sizide en yakın zamanda PETSTATİON’da misafir etmekten memnuniyet duyarız. Labradoodle sahiplenmenin en güvenilir yolu için PetStation'a bekleriz.

Hemen Arayın