Chihuahua

Chihuahua

Enerjik, çekingen ve kıskanç

  • SınıfSınıfKüçük Irk
  • Orijin ÜlkeOrijin ÜlkeMeksika
  • YükseklikYükseklik14 - 24 cm
  • AğırlıkAğırlık1 - 3 kg
  • Ort. ÖmürOrt. Ömür12 - 19
  • Tüy BakımıTüy BakımıKolay
  • EğitimEğitimUzman yardımı gerekli olabilir
Chihuahua3

Chihuahua (Şivava) Irkı

Chihuahua ırkı, özellikleri ve bakımı

Uzun yıllardır küçük köpek seven insanlar tarafından oldukça tercih edilen bir ırktır. Meksika'nın ulusal bir sembolü olan bu zarif ve büyüleyici Chihuahua'lar çanta köpeği olarak bilinir. Ufak bedenlerinin içinde zarif ve büyüleyici iri gözlere sahiptir ve bu onları ailenizin vazgeçilmez bir üyesi yapmak için yeterlidir

Özellikleri ve Bakımı

Yetişkin Chihuahua'lar yaklaşık 12-20 cm gövde yükseliği ve 2,5 kg geçmeyen ağırlığa sahiptir. Boyutlarının aksine büyük köpek kişiliğine sahiptir ve genelde tüysüz olsada tüylü ve farklı renklerde Chihuahua da oldukça yaygındır. Çeviklik ve itaat gibi alanlarda diğer ırklar ile rekabet edebilirler ve uzmanlar tarafından önerilen ilk on bekçi köpeği arasındadırlar.

Chihuahua kaç yıl yaşar?

Ortalama 14-16 yıllık bir ömürleri vardır. Tabiki bakım ve sahiplendiğiniz yetiştirici koşullarıda çok önemlidir. Doğru yetiştirici seçimi hem sizin hem de köpeğinizin hayat kalitesini etkiler. Güvenilir, yasal yetiştiriciler ırkların genetik hastalıklarına hakimdir ve bunları minimuma indiren ebeveyn seçimi yapar. İleriye yönelik oluşabilecek fiziksel ve ruhsal bozukluklara karşı temkinlidir ve uygun olmayan köpeklerin üretimlerine devam edilmez. Bununla birlikte beslenme de en az üretici seçimi kadar önemlidir. Sağlıklı, kaliteli gıda ve mamalar ile beslenmesi takdirinde ömürleri tabiki de daha uzun olur. Köpeğinizin ne yememesi gerektiği bilmeli ona uygun gıdalar ile beslemelisiniz.

Chihuahua bakımı kolay mıdır?

Chihuahua, bakımı kolay apartman hayatına uygun bir ırktır. Boyutları sayesinde ailelerinin gittiği bir çok yere gidebilir ve aktivitelerine eşlik edebilir. Enerji seviyesi yüksek olan Chihuahua'lar yabancılara karşı çok sıcakkanlı davranmazlar fakat ailelerine olan sadakatleri yadsınamaz bir gerçektir. Genellikle tüysüz Chihuahua yaygındır ve bu sebeple günlük tarama, fırçalama gibi işler size göre değilse Chihuahua tam da sizin göre olabilir.

Chihuahua Eğitimi

Chihuahua eğitimi zor değildir, ama yetkinin sizde olduğunu ona yansıtmanız gerekir çünkü bazen inatçı olabilirler. Özellikle havlama konusunda kötü bir ün sahibi olan Chihuahua'lar eğitilebilir fakat sabır ve özen gerektirir havlama onların kimine göre kötü özelliği sayılabilir ve eğer havlamaya meyilliyse bunun eğitimine yavruyken başlamalısınız.

Chihuahua Karakter Yapısı

Chihuahua'lar uyanık ve eğlenceli küçük köpeklerdir. Ailesine sadık yabancılara karşı düşmancıl tavır sergileyebilir. Diğer hayvanlara ve çocuklara toleransı düşüktür. Çocuklar Chihuahua'ları kızdıracak tavırlar sergilediğinde buna göz yummayabilirler. Genelde küçük çocuklu ailelerdense köpek ile nazikçe oynamayı bilen yaştaki çocuklu ailelere göredir. Oyuncu ve koruyucu tabiata sahip Chihuahua'lar çok uzun yıllardır her yaştan insanın gözdesi olmuştur

Chihuahua Tüy Yapısı

Chihuahua'lar Siyah, Siyah&Tan, Çikolata, Çikolata&Tan, Krem rengi, Açık kahverengi, Samur gibi bir çok renkte ve Siyah maske, Beyaz&Merle işaretlere sahip olabilirler. Chihuahua'nın tüylerinin kısa ve uzun olmak üzere iki çeşidinin birbirinden farklı bakıma ihtiyaçları vardır. Pürüzsüz kısa tüylü Chihuahua'nın zarif görünmesi için yalnızca ara sıra fırçalamaya ve düzenli banyolara ihtiyacı olacaktır, uzun tüylü Chihuahua'nın ise herhangi bir karışıklığı veya düğümleri önlemek için haftada en az bir kez fırçalaması gerekir.

Kronik Hastalıkları

Chihuahua'lar köpeklerde sağ ventrikül çıkış yolu obstrüksiyonu ile karakterize konjenital bir kalp hastalığı olan Pulmonik stenoz gibi potalsiyel kalp proplemlerine yatkındır. Bunun dışında göz hastalıkları ve patella gibi eklem hastalıklarına karşı düzenli kontrol edilmelidir.

Tuvalet Eğitim

Chihuahua tuvalet eğitimi kolaydır. Zekası ve sahibine olan düşkünlüğü sayesinde eğitime her zaman açıktır ve bu yeteneğini tuvalet eğitimde de göstermektedir. Chihuahua ped eğitimine uygun bir ırktır. Köpeğinizi eğitmek için onun hareketlerini iyi gözlemlemeli ve doğru komutlarla onu yönlendirmelisiniz.

Chihuahua2

Chihuahua Tarihi

Adını Aztek şehri olan Chihuahua'dan aldığı düşünülen bu minyatür ırkın geçmişi hakkında birçok söylem mevcut. Eski kültürler arasında ticaret sanıldığından daha yaygındı, bu nedenle benzer köpek türlerinin uzak yerlerde kök salması şaşırtıcı değil. Bununla birlikte, Chihuahua türünün Meksika halklarına ilk nasıl geldiği tarih öncesi bir sırdır. Toltekler yaklaşık bin yıl önce Meksika'da hüküm sürdüklerinde, tercih ettikleri türün, günümüz Şivavasından daha büyük, daha ağır bir atası olan Techichi olduğunu biliyoruz. Aztekler, 12. yüzyılda Toltekleri fethetti ve tarihçiler, Azteklerin Techichi'yi daha küçük, daha hafif bir köpeğe dönüştürdüklerine inandırır. 1800'lerin ortalarında, Amerikalılar bu türe ilgi duymaya başladığında, Chihuahua Eyaletinde birçok örnek buldular. Böylece iki kayıp medeniyetten geriye kalan Chihuahua ırkı dünya çapında ün kazandı. 1908'de İlk Chihuahua kayıtlara geçti.

Chihuahua yavruları Ankara'da nereden alınır?

Ankara’da Chihuahua yavrularını YASAL İZİNLERİ olan herhangi köpek çiftliğinden temin etmeniz mümkündür. En kaliteli ve güvenilir hizmeti, minik dostlarımıza gösterdiğimiz sınırsız hassasiyetle nasıl buluşturduğumuzu görmeniz için sizide en yakın zamanda PETSTATİON’da misafir etmekten memnuniyet duyarız. Chihuahua (Şivava) sahiplenmenin en güvenilir yolu için PetStation'a bekleriz.

Hemen Arayın