Tqtq4tjjwzzcfdgsey

Amerikan Akita Irkı

Güçlü, cesur ve koruyucu

  • SınıfSınıfOrta - Büyük Irk
  • Orijin ÜlkeOrijin ÜlkeJaponya
  • YükseklikYükseklik58-71 cm
  • AğırlıkAğırlık32-54 kg
  • Ort. ÖmürOrt. Ömür10-15
  • Tüy BakımıTüy BakımıFazla
  • EğitimEğitimZor
Att4t4tjkui6d

Amerikan Akita Irkı

Amerikan Akita ırkı, özellikleri ve bakımı

Haysiyeti, cesareti ve sadakati ile mutluluk ve uzun yaşamın sembolü olarak görülen saygın bir ırktır. Amerikan Akitanın yanı sıra bir de Japon Akita olarak bilinen daha küçük boyutlara sahip iki türü vardır. Fakat bu yıllardır süren bir tartışma halindedir ülkeler ve kulüpler birbirlerinden farklı tanımlar belirtmektedir. Kimisi aynı ırkın iki farklı türü olarak tanımlasada, bazıları iki farklı ırk olduğunu söylemektedir. Akitalar başta Japonya olmak üzere bütün dünyada çok popüler olmuş, dizi ve filmlerde sıklıkla gördüğümüz bir ırktır. Sakinlikleri ve sadakatleriyle ünlüdürler. Sizde bahçeniz için bir koruma&bekçi köpeği arıyorsanız Akitalara sizin için doğru ırk olabili

Özellikleri ve Bakımı

Amerikan Akitalar, Spitz ailesindendir ve dik kulakları ve küçük koyu renkli, üçgen şeklinde parıldayan gözleri ile türün ayırt edici özelliği olan her an tetikteyim ifadesine katkıda bulunur. Boyun kemerini takip eden ayıya benzeyen kafası ve boğumlu ayakları vardır. Çift kıvrımlı kuyrukları belinin üstünü örter. Erkek köpekler ortalama 66-71 cm gövde yüksekliğine, 45-59 kg ağırlığına sahiptir. Dişi köpekler 61-66 cm gövde yüksekliğine ve 32-45 kg ağırlığına sahiptir.

Amerikan Akita kaç yıl yaşar?

Ortalama 10-13 yıllık bir ömürleri vardır. Tabiki bakım ve sahiplendiğiniz yetiştirici koşullarıda çok önemlidir. Doğru yetiştirici seçimi hem sizin hem de köpeğinizin hayat kalitesini etkiler. Güvenilir, yasal yetiştiriciler ırkların genetik hastalıklarına hakimdir ve bunları minimuma indiren ebeveyn seçimi yapar. İleriye yönelik oluşabilecek fiziksel ve ruhsal bozukluklara karşı temkinlidir ve uygun olmayan köpeklerin üretimlerine devam edilmez. Bununla birlikte beslenme de en az üretici seçimi kadar önemlidir. Sağlıklı, kaliteli gıda ve mamalar ile beslenmesi takdirinde ömürleri tabiki de daha uzun olur. Köpeğinizin ne yememesi gerektiği bilmeli ona uygun gıdalar ile beslemelisiniz.

Amerikan Akita bakımı kolay mıdır?

Bakımı kolay bir ırktır. Apartman hayatına pek uygun değillerdir, küçük kapalı alanlarda yetişmeleri onları mutsuz edebilir. Bahçesi olan bir yaşam alanı onlar için ideal olacaktır. Çok havlamadıkları için yakın bahçeleri olan evler için de uygundurlar. Kediler gibi onlarda kendilerini tımarlamaya eğilimlidir ve diğer köpeklere nazaran çok daha az kokarlar ve salya akıtmazlar.

Amerikan Akita Eğitimi

Akitaların kendi kişilikleri vardır ve eğer yavruyken eğitim verilmezse büyük problemlerle karşılaşılabilir. İnatçıdırlar ve uzun eğitim saatlerinden hoşlanmazlar bu yüzden kısa ve sık tekrarlar şeklinde eğitilmedilirler. Özellikle yavruluk döneminde erken sosyalleştirilmedilir çünkü yabancılara ve diğer köpeklere tolaransı oldukça düşüktür. Bu durum vereceğiniz eğitim sayesinde törpülenecektir.

Amerikan Akita Karakter Yapısı

Akitalar son derece sadık, haysiyetli ve onurlu köpeklerdir. Korumak doğalarında vardır bu sebeple yabancılara karşı saldırgan olabilirler. Akitalar değişik ses tonuna sahiptir ve çok fazla havlamazlar. Ailedeki çocuklar ile araları iyidir, fakat başta kendi ırkları olmak üzere diğer köpeklerle çok iyi anlaşamayabilir ve tasmasız gezdirmemeye özen gösterilmelidir. Enerjileri yüksektir ancak sakin köpeklerdir. Sevgi dolu kişilikleri vardır ve ağırbaşlıdırlar.

Amerikan Akita Tüy Yapısı

Amerikan Akitaların Japon Akitalara göre daha geniş renk yelpazesi vardır. Siyah, Kahverengi Brindle, Geyik rengi, Kırmızı, Beyaz, Kahverengi-Siyah kaplama, Kırmızı -Siyah kaplama, Açık Kahverengi - Siyah kaplama, Gümüş-Siyah kaplama gibi renkleri vardır. Siyah Maske, Beyaz işaretler, Benek, Siyah-Beyaz Maskeye sahip olabilirler. Çift katmanlı orta boyda tüyleri vardır. Mevsim geçişleri dışında orta derecede tüy dökerler, haftalık tarama gerektirir. Mevsim geçişlerindeki tüy dökme mevsimlerinde haftalık 3-4 gün taranması süreci hızlandırır ve etrafa saçılan tüyleri oldukça azaltır.

Kronik Hastalıkları

Akitalar genellikle sağlıklı köpeklerdir ve çok sık problemlerle karşılaşılmaz. Sebaceous adenitis, bir otoimmün deri hastalığıdır. Hastalık bütün köpekler arasında çok yaygın olmasada Akitalarda daha fazla görülür. Göz ve tiroid hastalıklarına karşı temkinli olunmalıdır.

Tuvalet Eğitimi

Ev içi ped eğitimi benzeri eğitimlere uygun değildir. Tuvalet ihtiyacı için dışarıya çıkmalıdır. Bahçede tuvalet için belirlediğiniz alana yavruluktan itibaren yemeklerden sonra veya etrafı koklayıp tuvaletini yapmadan önceki hareketleri yapmaya başladığında, mümkünse başlangıç için çitle belirlediğiniz alana götürmelisiniz. Zamanla buna alışacaktır ve çite ihtiyaç duyulmayacaktır.

American Akita1

Amerikan Akita Tarihi

Akitalar, 17. yüzyılın başlarında kuzey Japonya'nın Akita vilayetinde yetiştirildi. Dönemin imparatoru tarafından bölgeyi yönetmesi için en kuzeye sürgün edilen bir asilzade köpeklere karşı çok ilgiliydi. Altındaki insanları av köpeği yetiştiriciliği için rekabet etmeye teşvik etti. Uzun yıllar boyunca seçiçi üreme sayesinde yaban domuzu, geyik, ayı gibi büyük hayvanları sürüler halinde avlayan, iş ahlakına sahip güçlü bir avcı olan Akita'yı ürettiler. Akita'ya sahip olmak o zaman sadece imparatorluk ailesi ve onların saraylarıyla sınırlıydı. Zamanla bu durum değişti ve Akitalar birinci sınıf aile koruyucuları olarak bir çok insanın gönlünü fethetti.

Deneme görseli geniş

Amerikan Akita yavruları Ankara'da nereden alınır?

Ankara’da Amerikan Akita yavrularını YASAL İZİNLERİ olan herhangi köpek çiftliğinden temin etmeniz mümkündür. En kaliteli ve güvenilir hizmeti, minik dostlarımıza gösterdiğimiz sınırsız hassasiyetle nasıl buluşturduğumuzu görmeniz için sizide en yakın zamanda PETSTATİON’da misafir etmekten memnuniyet duyarız.

Amerikan Akita sahiplenmenin en güvenilir yolu için PetStation'a bekleriz.

Hemen Arayın