1911 2 (3)

Japon Akita & Akita Inu Irkı

Heyecanlı, cesur ve biraz inatçı

  • SınıfSınıfBüyük Irk
  • Orijin ÜlkeOrijin ÜlkeJaponya
  • YükseklikYükseklik58 - 70 cm
  • AğırlıkAğırlık25 - 34 kg
  • Ort. ÖmürOrt. Ömür13 - 15
  • Tüy BakımıTüy BakımıOldukça Fazla
  • EğitimEğitimYavruluk döneminde üzerine düşülmesi zorunlu
Ooo

Japon Akita & Akita Inu Irkı

Akita Inu ırkı, özellikleri ve bakımı,

Japonca'da "Köpek" anlamına gelen "Inu" kelimesiyle, Akita Inu veya Japon Akita olarak adlandırılır. Bu ırkın bir de Amerikan Akita olarak bilinen daha büyük boyutlara sahip iki türü vardır. Fakat bu yıllardır süren bir tartışma halindedir ülkeler ve kulüpler birbirlerinden farklı tanımlar belirtmektedir. Kimisi aynı ırkın iki farklı türü olarak tanımlasada, bazıları iki farklı ırk olduğunu söylemektedir. Akitalar başta Japonya olmak üzere bütün dünyada çok popüler olmuş, dizi ve filmlerde sıklıkla gördüğümüz bir ırktır. Sakinlikleri ve sadakatleriyle ünlüdürler. Siz de bahçeniz için bir koruma ve bekçi köpeği arıyorsanız Akitalar sizin için doğru ırk olabilir.

Akita Inu Özellikleri

Japon Akitalar, Spitz ailesindendir ve dik kulakları ve küçük, koyu renkli, üçgen şeklinde parıldayan gözleri ile türün ayırt edici özelliği olan her an tetikteyim ifadesine katkıda bulunur. Boyun kemerini takip eden ayıya benzeyen kafası ve boğumlu ayakları vardır. Çift kıvrımlı kuyrukları belinin üstünü örter. Erkek köpeklerin ortalama boyu 63.5-69 cm arasında değişirken ağırlığı 30-40 kg civarındadır. Dişi köpekler ise genellikle 56-63.5 cm boyunda ve 25-35 kg ağırlığındadır.

Akita Inu kaç yıl yaşar?

Ortalama 10-13 yıllık bir ömürleri vardır. Tabii ki bakım ve sahiplendiğiniz yetiştirici koşulları da çok önemlidir. Doğru yetiştirici seçimi, hem sizin hem de köpeğinizin hayat kalitesini etkiler. Güvenilir ve yasal yetiştiriciler, ırkların genetik hastalıklarına hakimdir ve bunları minimuma indiren ebeveyn seçimi yapar. İleriye yönelik oluşabilecek fiziksel ve ruhsal bozukluklara karşı temkinli davranır ve uygun olmayan köpeklerin üretimine devam etmezler. Bununla birlikte beslenme de en az yetiştirici seçimi kadar önemlidir. Sağlıklı ve kaliteli gıdalarla beslenmeleri durumunda ömürleri daha uzun olabilir. Köpeğinizin ne yememesi gerektiğini bilmeli ve ona uygun gıdalar ile beslemelisiniz.

Akita Inu bakımı kolay mıdır?

Bakımı kolay sayılmaz. Apartman hayatına pek uygun değillerdir; küçük kapalı alanlarda yetişmeleri onları mutsuz edebilir. Bahçesi olan bir yaşam alanı onlar için ideal olacaktır. Çok havlamadıkları için yakın bahçeleri olan evler için de uygundurlar. Kediler gibi onlar da kendilerini tımarlamaya eğilimlidir ve diğer köpeklere nazaran çok daha az kokarlar ve salya akıtmazlar.

Akita Inu Eğitimi

Akitaların kendi kişilikleri vardır ve eğer yavruyken eğitim verilmezse büyük problemlerle karşılaşılabilirler. İnatçıdırlar ve uzun eğitim saatlerinden hoşlanmazlar, bu yüzden kısa ve sık tekrarlar şeklinde eğitilmelidirler. Özellikle yavruluk döneminde erken sosyalleştirilmelidirler çünkü yabancılara ve diğer köpeklere toleransları oldukça düşüktür. Bu durum, vereceğiniz eğitim sayesinde törpülenecektir.

Akita Inu Karakter Yapısı

Akitalar son derece sadık, haysiyetli ve onurlu köpeklerdir. Korumak doğalarında vardır, bu sebeple yabancılara karşı saldırgan olabilirler. Akitalar değişik ses tonuna sahiptir ve çok fazla havlamazlar. Ailedeki çocuklar ile araları iyidir, fakat başta kendi ırkları olmak üzere diğer köpeklerle çok iyi anlaşamayabilir ve tasmasız gezdirilmemeleri önerilir. Enerjileri yüksektir ancak sakin köpeklerdir. Sevgi dolu kişilikleri vardır ve ağırbaşlıdırlar.

Akita Inu Tüy Yapısı

Japon Akitalar sınırlı renk yelpazesine sahiptir. Açık kahverengi, susam, kırmızı, brindle ve beyaz renklerle sınırlıdırlar. Beyaz hariç bütün renklerde Urajiro işareti olmalıdır. Bu işaret, çene, boyun, gövde, kuyruk, yanak, göğüs ve bacakların iç kısmının beyaz olması anlamına gelir. Tüyleri kısa-orta uzunluktadır. Kuyrukları ve bacaklarındaki tüyler gövdeye göre daha uzundur. Yılda iki kez bol miktarda tüy dökerler, bu dönemlerde taranmalı ve fazla tüyler fön yardımıyla vücuttan uzaklaştırılmalıdır.

Kronik Hastalıkları

Akitalar genellikle sağlıklı köpeklerdir ve çok sık problemlerle karşılaşılmaz. Ancak bazı genetik hastalıklar ve sağlık sorunları görülebilir. Bunlar arasında sebase adenitis adlı bir otoimmün deri hastalığı, hipotiroidizm ve mikroftalmi gibi durumlar bulunmaktadır.

Tuvalet Eğitim

Ev içi ped eğitimi gibi eğitimler Akitalar için uygun değildir. Tuvalet ihtiyaçlarını karşılamak için dışarıya çıkarılmalıdırlar. Bahçede tuvalet yapması için belirlediğiniz alana yavruyken itibaren yemeklerden sonra veya etrafı koklayıp tuvaletini yapmadan önceki belirtileri gösterdiğinde, mümkünse başlangıçta çitle belirlediğiniz alana götürmek faydalı olabilir. Zamanla alışacak ve çite ihtiyaç duymayacaktır.

6Fcebd437c9a93d111174c4a29819d2c

Akita Inu Tarihi

Akitalar, Japonya'nın soğuk kırsal bölgelerinden, özellikle de Odate ve Akita şehirlerinden gelir. İlk başta yaban domuzu ve boz ayı gibi av hayvanlarını izlemek ve avlamak için yetiştirildiler. 1500-1800 yılları arasında, Akitalar samurayların yanında eşlik ettiler. Ancak 20. yüzyılın başlarında, Akitalar başka köpeklerle melezlenmeye başlandı. Ancak bu melezler, düşük kulaklar ve düz kuyruklar gibi Spitz özelliklerini kaybetmişti ve bu melezler hiçbir şekilde popüler olmadı. Bu nedenle, Akitaların ırk saf haliyle korunmasına daha fazla önem verildi ve melezlenmeye son verildi.

Akitalar, Rus-Japon savaşı sırasında esirleri ve kayıp denizcileri izlemek için kullanıldı. Ancak, Akita ırkının dünya çapında tanınmasının en büyük sebebi, tüm zamanların en saygın Akitası olarak kabul edilen Hachiko'dur. Hachiko, her gün sahibi Profesör Hidesaburo Ueno ile birlikte tren istasyonuna gider ve sahibinin işten dönmesini beklerdi. Ancak Profesör Ueno, Hachiko 18 aylıkken iş yerinde beyin kanaması geçirerek vefat etti. Buna rağmen, Hachiko ömrünün sonuna kadar her gün aynı saatte tren istasyonuna gelerek saatlerce sahibini beklemeye devam etti. Bu olağanüstü sadakati, insanların kalbini derinden etkiledi ve Hachiko'nun hikayesi, Shibuya tren istasyonuna bir heykel dikilerek ölümsüzleştirildi. Hachiko'nun efsanevi sadakati, Akita ırkının dünya çapında tanınmasına büyük katkı sağladı.

Akita

Japon Akita & Akita Inu yavruları Ankara’da nereden alınır?

Ankara’da Japon Akita & Akita Inu yavrularını YASAL İZİNLERİ olan herhangi köpek çiftliğinden temin etmeniz mümkündür. En kaliteli ve güvenilir hizmeti, minik dostlarımıza gösterdiğimiz sınırsız hassasiyetle nasıl buluşturduğumuzu görmeniz için sizide en yakın zamanda PETSTATİON’da misafir etmekten memnuniyet duyarız.

Hemen Arayın